نام: تاریخ تحلیلی شعر نو (An Analytic History of Persian Modern Poetry)– [چهار جلد]تاریخ تحلیلی شعر نو | شمس لنگرودی | چهار جلد

نویسنده: شمس لنگرودی (محمد تقی جواهری گیلانی)

موضوع: شعر آزاد – تاریخ و نقد  – شعر فارسی – قرن ۱۴ تاریخ و نقد

ناشر: نشر مرکز

تاریخ نشر: چاپ دوم (ویرایش دوم) – سال ۱۳۷۷

تعداد صفحات: جمعا ۲۸۰۲ صفحه

حجم: جمعا ۲۲ مگابایت

قیمت روز: دوره چهار جلدی ۶۹ هزار تومان

درباره کتاب،درباره نویسنده،فهرست کامل کتاب در ادامه مطلب

«دانلود این اثر ممکن نیست»

درباره کتاب:

تاریخ تحلیلی شعر نو، تاریخ جامعه شناختی یک دوره از شعر نوین ایران ( ۱۲۸۴ ۱۳۵۷ ) است که با استناد به قریب به تمام کتاب ها و نشریات حاوی شعر نو هفتاد و اندی سال مورد بررسی، نوشته شده است. تقسیم بندی کتاب در چهار جلد، تقسیمی است تاریخی، و مبتنی بر سه مقطع از تاریخ که در شعر نو ایران تحولی رخ داده است. تدوین کتاب بر اساس سال است، و در بررسی وضع شعر نو هر سال، نخست فهرستی از کتاب های منتشره و نشریات شعر نو آن سال داده شده است. و سپس مهم ترین کتاب ها، همراه با نقدهای مطرح، ذیل « نقد و نظر » آن کتاب آورده شده است. بدین ترتیب، این کتاب اگر چه تاریخ تحلیلی شعر نو در ایران است ولی سه مجموعه ی دیگر، یعنی کتابشناسی شعر نو، نشریات هفتاد سال شعر نو، و فهرست هفتاد سال نقد بر شعر نو فارسی را نیز شامل می شود که جای نسبتا خالی آن ها نیز احساس می شد.

تاریخ تحلیلی شعر نو، نخستین تاریخ شعر نو در زبان فارسی است.

درباره نویسنده:

محمدتقی جواهری گیلانی (شمس لنگرودی) (زادهٔ ۱۱ فروردین۱۳۳۰ در لنگرود) شاعر و پژوهشگر معاصر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایراناست. او فرزند آیت‌الله جعفر شمس لنگرودیاست که مدت ۲۵ سال امامت جمعه لنگرودرا بر عهده داشت.

وی دیپلمِ ریاضی و لیسانسِ اقتصاد و بازرگانی دارد و استاد دانشگاه بودهو تاریخ هنردرس داده، و به همراه حافظ موسویو شهاب مقربینمدیر انتشارات «آهنگ دیگر» است. او هم‌اکنون در مؤسسه رخداد تازهتدریس می‌کند.

شمس لنگرودی در سال ۱۳۲۹ در لنگرودمتولد شد و سرودن شعر را از دهه‌ی۱۳۵۰ آغاز کرد. نخستین دفتر شعرش «رفتار تشنگی»در ۱۳۵۵ منتشر شد، اما پس از انتشار مجموعه‌های «خاکستر و بانو» و «جشن ناپیدا» در اواسط دهه‌ی ۱۳۶۰ به شهرت رسید.

پس از از انتشار نخستین دفتر شعرش،«رفتار تشنگی» در سال ۱۳۵۵ خورشیدی، در سال‌های پرتب‌وتاب دهه‌ی ۱۳۶۰ از او چهار مجموعه شعر از جمله «قصیدهٔ لبخند چاک‌چاک» منتشر می‌شود؛ سپس ده‌سالی را با سکوت در شعر می‌گذراند و سرانجام در سال ۱۳۷۹، مجموعه شعر «نت‌هایی برای بلبل چوبی» را روانه بازار کتاب می‌کند. این شاعر در دهه‌ی ۱۳۸۰ سال‌های سکوت و کم‌کاری را جبران می‌کند؛ در این سال‌ها هشت مجموعه شعر از او منتشر می‌شود که از آن جمله‌است: «پنجاه‌وسه ترانهٔ عاشقانه»،«رسم‌کردن دست‌های تو» و «شب، نقاب عمومی استاز این میان، مجموعه‌ی شعر «۲۲مرثیه در تیرماه»از طریق رسانه‌های اینترنتی منتشر شده‌است.

 

«فهرست‌»

«فهرست جلد اول – از ۱۲۸۴ تا ۱۳۳۲ هـ.ش.»

[nggallery id=23]

«فهرست جلد دوم – از ۱۳۳۲ تا ۱۳۴۱ هـ.ش.»

[nggallery id=24]

«فهرست جلد سوم – از ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۹ هـ.ش.»

[nggallery id=25]

«فهرست جلد چهارم – از ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۷ هـ.ش.»

[nggallery id=26]