نام: حجم سبزحجم سبز | سهراب سپهری | با صدای خسرو شکیبایی

شاعر: سهراب سپهری

صدا: خسرو شکیبایی

موسیقی: محمدرضا احمدیان

حجم: ۵۲ مگابایت

درباره کتاب، فهرست اشعار کتاب، درباره سهراب سپهری و درباره خسرو شکیبایی در ادامه مطلب

دانلود از لینک مستقیم

درباره کتاب:

حجم سبز نام هفتمین کتاب از هشت کتاب (مجموعه اشعار) سهراب سپهری است که نخستین بار در سال ۱۳۴۶ توسط انتشارات روزن چاپ شده‌است. سپهری این کتاب را به بیوک مصطفوی تقدیم کرد. کتاب حجم سبز شامل اشعار زیر است (به ترتیبی که در کتاب آمده‌است).

فهرست اشعار کتاب:

۱- از روی پلک شب

۲- روشنی، من، گل، آب

۳- و پیامی در راه

۴- ساده رنگ

۵- آب

۶- در گلستانه

۷- غربت

۸- پیغام ماهی‌ها

۹- نشانی

۱۰۰- واحه‌ای در لحظه

۱۱- پشت دریاها

۱۲- تپش سایهٔ دوست

۱۳- صدای دیدار

۱۴- شب تنهایی خوب

۱۵- سورهٔ تماشا

۱۶- پرهای زمزمه

۱۷- ورق روشن وقت

۱۸- آفتابی

۱۹- جنبش واژهٔ زیست

۲۰- از سبز به سبز

۲۱- ندای آغاز

۲۲- به باغ هم‌سفران

۲۳- دوست

۲۴- همیشه

۲۵- تا نبض خیس صبح

درباره سهراب سپهری:

سهراب سپهری شاعر و نقاش در ۱۵ مهر ۱۳۰۷ در کاشان متولد شد.

وی از مهم‌ترین شاعران معاصر ایران است و شعرهایش به زبان‌های بسیاری از جمله انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده است.

سهراب دورهٔ‌ ابتدایی را در دبستان خیام کاشان و متوسطه را در دبیرستان پهلوی کاشان گذراند و پس از فارغ‌التحصیلی در دورهٔ‌ دوسالهٔ‌ دانشسرای مقدماتی پسران به استخدام ادارهٔ‌ فرهنگ کاشان درآمد.

وی در شهریور ۱۳۲۷ در امتحانات ششم ادبی شرکت کرد و دیپلم دورهٔ دبیرستان خود را گرفت. سپس به تهران آمد و در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و همزمان به استخدام شرکت نفت در تهران درآمد که پس از ۸ ماه استعفا داد.

سپهری در سال ۱۳۳۰ نخستین مجموعهٔ شعر نیمایی خود را با نام مرگ رنگ منتشر کرد. در سال ۱۳۳۲ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد و به دریافت نشان درجهٔ اول علمی نایل آمد. در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت کرد و نیز دومین مجموعهٔ اشعار خود را با عنوان زندگی خواب‌ها منتشر کرد.

در آذر ۱۳۳۳ در ادارهٔ کل هنرهای زیبا (فرهنگ و هنر) در قسمت موزه‌ها شروع به کار کرد و در هنرستان‌های هنرهای زیبا نیز به تدریس می‌پرداخت. در مهر ۱۳۳۴ ترجمهٔ اشعار ژاپنی از وی در مجلهٔ «سخن» به چاپ رسید.

در مرداد ۱۳۳۶ از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به پاریس و لندن رفت. ضمنا در مدرسهٔ هنرهای زیبای پاریس در رشتهٔ لیتوگرافی نام نویسی کرد. وی همچنین کارهای هنری خود را در نمایشگاه‌ها به معرض نمایش گذاشت.

سهراب سپهری مدتی در ادارهٔ کل اطلاعات وزارت کشاورزی با سمت سرپرست سازمان سمعی و بصری در سال ۱۳۳۷ مشغول به کار شد. از مهر ۱۳۴۰ نیز شروع به تدریس در هنرکدهٔ هنرهای تزئینی تهران کرد. در اسفند همین سال بود که از کلیهٔ مشاغل دولتی به کلی کناره‌گیری کرد.

سهراب سپهری در غروب اول اردیبهشت سال ۱۳۵۹ در بیمارستان پارس تهران به علت ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت. صحن امامزاده سلطان علی، روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی سهراب گردید.

سهراب در آغاز کار شاعری تحت تأثیر شعرهای نیما بود و این تأثیر در مرگ رنگ به خوبی مشهود است. بعدها سبک او دستخوش تغییراتی ‌شد و شعرش با دیگر شاعران همدوره‌اش متمایز شد.

برخی از مجموعه شعرهای سهراب سپهری:

– آوار آفتاب، ۱۳۴۰

– شرق اندوه، ۱۳۴۰

– حجم سبز، ۱۳۴۶

– هشت کتاب، ۱۳۵۶

منبع: همشهری آنلاین

درباره خسرو شکیبایی:

خسرو شکیبایی در سال ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد. او فارغ‌التحصیل بازیگری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود

خسرو شکیبایی در سال‌های ۱۳۴۷ تا ۱۳۴۹ به گویندگی فیلم در استودیو شهاب پرداخت و از  سال ۱۳۵۴ به  فعالیت در دنیای تئاتر رو آورد.

فیلم خط قرمز ساخته مسعود کیمیایی (۱۳۶۱) شروع فعالیت سینمایی  او به عنوان بازیگر به حساب می‌آید که در آن فیلم در نقش کوتاهی ظاهر شد. شکیبایی تا سال ۱۳۶۸ در نقش‌هایی در فیلم‌های دزد و نویسنده، ترن و رابطه ظاهر شد.

اما اوج گرفتن او از بازی در فیلم هامون داریوش مهرجویی دز سال  ۱۳۶۸شروع شد و این “حمید هامون” بود که نام او را بر سر زبان‌ها انداخت. او برای بازی چشمگیرانه‌اش در هامون از هشتمین جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین دریافت کرد.

دو فیلم کیمیا (احمدرضا درویش، ۱۳۷۳) و کاغذ بی‌خط (ناصر تقوایی، ۱۳۸۰) از کارهای به یادماندنی شکیبایی به شمار می‌آیند. [خسرو شکیبایی؛ طراوت تکرار]

شکیبایی در تلویزیون هم موفق بود. از همان زمان که در نقش مدرس بازی کرد و آن مونولوگ طولانی معروفش را اجرا کرد تا بازی در مجموعه تلویزیونی “روزی روزگاری”، “خانه سبز”، “کاکتوس”، “تفنگ سرپر” و این اواخر هم که مجموعه تلویزیونی در کنار هم را روی آنتن داشت.

پس از گذشت نزدیک به ۲۲ سال از اولین حضورش در سینمای کیمیایی، یک ‌بار هم در کنار استاد عزت‌الله انتظامی در فیلمی از مسعود کیمیایی ایفای نقش کرد: “حکم”.

او آخرین جایزه‌اش را از بیست و سومین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم “سالاد فصل” (فریدون جیرانی) از آن خود کرد. شکیبایی جمعه ۲۸ تیر۱۳۸۶درگذشت.

منبع: همشهری آنلاین